Podujatiami zvýšili zdravotné povedomie

Týždeň vedy a techniky sa na Katedre ošetrovateľstva FSVaZ začal 4. novembra 2019, kedy sa študenti druhého ročníka FSVAZ z katedry ošetrovateľstva zúčastnili podujatia Výchova k zdraviu detí v predškolskom veku. Navštívili materskú školu v obci Čab s cieľom zmapovať aktivity zamerané na ochranu a podporu zdravia detí a pedagógov v MŠ. Študenti a pedagógovia katedry svojimi edukačnými aktivitami zvýšili zdravotné povedomie detí a vzbudili záujem o podporu a ochranu zdravia. Deti a pedagógovia MŠ nadobudli informácie z rôznych zdravotníckych oblastí, naučili sa správny postup podania prvej pomoci u ľudí v bezvedomí aj samotnú resuscitáciu, deti nadobudli nové informácie o záchranných zložkách a prostredníctvom simulácie telefónneho rozhovoru medzi dispečingom záchrannej služby (študent) a volajúcim (dieťa MŠ) sa naučili správny postup podania informácií záchrannej zložke. Poslednou aktivitou bol Chodník zdravia, kde sa deti učili správny postup ošetrenia drobných zranení (odrenina, popálenina) a ich úlohou bolo úspešne prejsť cez prekážky chodníka a na jeho konci nájsť správne ošetrenie drobného úrazu. Podujatia sa zúčastnili deti vo veku 3 – 6 rokov, všetci boli úspešní a odmenení diplomom Malý zdravotník/Malá zdravotníčka.
podujatia katedry ošetrovateľstva
Popoludní sa uskutočnilo podujatie Deň zdravia v komunite zamerané na zdravotno-výchovné a poradenské aktivity v rámci, ktorého študenti merali krvný tlak, tuk v organizme, hladinu cukru v krvi a hladiny cholesterolu, BMI (Body Mass Index) u obyvateľov obce a blízkeho okolia. Na tejto zdravotno-výchovnej aktivite sme spolupracovali s MUDr. Katarínou Zdarilekovou, všeobecnou lekárkou pre dospelých z ambulancie v Nových Sadoch, a sestrou Soňou Kečkéšovou, ktoré inovatívnym strojom ABI stanovovali srdcovocievne riziko (srdcový infarkt, náhla cievna mozgová príhoda) – stav poškodenia ciev. Meraní sa zúčastnilo 31 obyvateľov a tí mali možnosť si vyskúšať jednotlivé úkony prvej pomoci na figurínach. Výsledky vedeckých výskumov tak priamo pomáhali deťom aj dospelým nadobudnúť nové vedomosti a podľa nich sa snažiť realizovať každodenné aktivity, prípadne vedieť reagovať v kritických chvíľach ohrozenia svojho zdravia a svojich blízkych.
Text: PhDr. Miroslava Líšková, PhD., Nina Ovčíková, FSVaZ – Katedra ošetrovateľstva
Foto: Marta Bálešová – obec Čab; Júlia Kečkéšová, PhDr. Erika Krištofová, PhD., FSVaZ – Katedra ošetrovateľstva