Diskutovali o kvalite života, zdraví i športe

V poľskom meste Kochcice sa konal 2. ročník svetového kongresu, venujúci sa kvalite života, s názvom Quality of Life in Interdisciplinary Approach. Konferencia bola určená vedcom, školiteľom, učiteľom, lekárom, fyzioterapeutom a iným záujemcom o kvalitu života, zdravie, šport, stravu a vzdelávacie prostredie.
Natalia 1
Medzi účastníkmi kongresu bola aj doktorandka Katedry telesnej výchovy a športu Pedagogickej fakulty UKF Mgr. Natália Kováčová, ktorá vystúpila s príspevkom s názvom Structure of swimming performance to 50 meters freestyle in a short course.
„Moja téma bola o plávaní, konkrétne o výkonoch slovenských juniorských reprezentantov. V práci som sa venovala štruktúre výkonu na 50 metrov voľným spôsobom v krátkom bazéne z hľadiska silovo-rýchlostných parametrov, ktoré sme u plavcov testovali. Výsledky práce poskytnú cenné údaje pri tvorbe športového tréningu v plávaní,“ priblížila tému svojho príspevku Natália.
Natalia 2
Na kongrese sa stretlo približne 90 účastníkov z rôznych krajín sveta. Svojich zástupcov tam mali Kórea, Kanada, Portugalsko, Taliansko, Ukrajina, Alžírsko, Slovensko, Česká Republika a Poľsko. Napriek množstvu odborníkov z celého sveta si naša doktorandka prezentáciu užila, čo sa prejavilo aj na následných ohlasoch.
„Zahraničných konferencií som sa zúčastnila aj v minulosti, ale toto bol môj prvý kongres, kde sa stretli ľudia z rôznych krajín sveta. Trému som nemala vôbec, naopak, prezentáciu som si užila a po jej skončení som na ňu dostala pozitívne ohlasy, čo ma veľmi potešilo.“
Články prezentované na kongrese budú uverejnené v medzinárodnom vedeckom časopise „Physical Activity Review“ (indexované vo Web of Science, Scopus).
Polsko Natalia
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora