Sloboda a hodnoty v dejinách filozofie

Na začiatku decembra navštívila Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre profesorka Dr. Mária José Binetti z Univerzity Buenos Aires (Universidad de Buenos Aires) v Argentíne. Profesorka Binetti predniesla prednášku s názvom Libertad y valores en la Histora de la Filosofía (Sloboda a hodnoty v dejinách filozofie). Prednášku pod záštitou prorektorky pre medzinárodné vzťahy Dr. Pavlíkovej prekladal zo španielčiny do slovenčiny doc. Martin Štúr.
binetti
Profesorka Binetti je celosvetovo uznávaná filozofka, ktorá každoročne organizuje konferenciu s názvom Biblioteca Kierkegaard – Argentina v Buenos Aires na Universidad del Salvador. Tejto konferencie sa pravidelne zúčastňujú pracovníci UKF. Spolupráca s profesorkou Binetti trvá 12 rokov a spolu s prof. José Garciou Martinom (Universidad de Granada) patria medzi hlavných spolupracovníkov Stredoeurópskeho výskumného ústavu Sorena Kierkegaarda – sekcia španielsky jazyk. V tejto súvislosti naše úprimné poďakovanie patrí bývalým dekanom FF UKF prof. Zdenke Gadušovej a prof. Bernardovi Garajovi za ich finančnú podporu výstupov publikácií, monografií v španielskom jazyku v období rokov 2008 – 2018. Tieto publikácie boli publikované na prestížnych univerzitách v Toronte, Guadalajare a Barcelone. V súčasnosti sa spolupráca sústreďuje najmä na vyžiadané prednášky, spoločné konferencie a vedecké štúdie v databázovaných časopisoch.
Za vedenie univerzity pani profesorku Binetti prijala prorektorka PhDr. Martina Pavlíková, PhD. Predmetom rokovania bola príprava medzinárodného projektu Erasmus KA 107 a ďalšie publikačné výstupy.
Text: prof. PaedDr. ThDr. Roman Králik, Th. D., FF – Stredoeurópsky výskúmný ústav Sørena Kierkegaarda Nitra
Foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií, R. K.