Na medzinárodnej konferencii v Ríme

Konferencia sa uskutočnila v decembri v talianskom Ríme. Prebehla pod organizačnou záštitou nezávislého občianskeho združenia SlovakEdu v spolupráci s Pedagogickou fakultou Trnavskej univerzity a Inštitútom anglistiky a amerikanistiky Prešovskej univerzity. Konferenčné príspevky prezentujúcich z viacerých európskych krajín (Česká republika, Slovensko, Taliansko a Litva) reagovali na aktuálnu situáciu v oblasti výučby či štúdia jazyka a kultúry, ako aj na konkrétne výskumné metódy používané v týchto oblastiach, napr. Content and Language Integrated Learning (CLIL). Okrem iného kládli dôraz na význam a využitie znalostí o iných kultúrach, a to nielen v procese edukácie cudzieho jazyka, ale aj v prekladateľskej praxi či štúdiu literatúry, ako aj ďalších produktov kultúry. V tejto súvislosti došlo k prezentovaniu výsledkov výskumu Dominiky Hlavinovej Tekeliovej, ktorý sa zameral na topos Bratislavy vo filme Wilsonov, ako súčasť riešenia projektu APVV 17-0012 Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte. Príspevok Lenky Tkáč-Zabákovej bol venovaný jazyku českej žurnalistiky a jej politickým a kultúrnym súvislostiam.
konferencia v Ríme FSŠ  konferencia FSŠ rím  konferencia rím fsš
Súčasťou programu konferencie bola aj virtuálna sekcia, ako aj tzv. poster session. V nich boli predstavené rozmanité pohľady na mnohé ďalšie čiastkové otázky kultúry a jazyka, ako aj ich úloha vo vzdelávacom procese. Autori z celého sveta ponúkli prostredníctvom svojich odborných článkov rôznu perspektívu na aktuálne problémy v pedagogických a iných humanitných vedách, ktoré sa stali predmetom podnetnej diskusie nielen priamo na konferencii, ale aj po jej ukončení.
konferencia FSŠ Rím Konštantínov hrob
Počas krátkeho pobytu v Ríme sme navštívili aj hrob Konštantína Filozofa v Bazilike sv. Klimenta.
konferencia FSŠ Rím Santa Maria Maggiore
Interiér chrámu Santa Maria Maggiore, v ktorom pápež Hadrián II. v roku 868 uznal staroslovienčinu za štvrtý liturgický jazyk.
Text a foto: PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD., FSŠ – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr