Úspešný projekt základného výskumu

Projekt Vega Ikonizácia utrpenia a jeho zmyslu v slovesnom, umeleckom a kultúrnom obraze I zodpovednej riešiteľky Mgr. Mariany Čechovej, PhD., pracovníčky Oddelenia semiotických štúdií Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF (zástupca zodpovednej riešiteľky: prof. PhDr. Ľubomír Plesník, DrSc., riešitelia: doc. PhDr. Mária Hricková, PhD., Mgr. Simona Klimková, PhD., doc. PhDr. Adriana Kicková, PhD., Mgr. Martin Boszorád, PhD., a Mgr. Nikola Danišová, PhD., všetko pracovníci FF UKF) bol pri tohtoročnom záverečnom posudzovaní dosiahnutých výsledkov zaradený medzi 3 najexcelentnejšie zvládnuté projekty slovenských univerzít. Podľa uznesenia príslušnej komisie Vega budú tieto projekty ako vzorové zverejnené na webstránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Zbornik č.1
V zdôvodnení uvedeného ocenenia sa vyzdvihuje, že projekt dr. Čechovej medzinárodne etabluje ňou iniciovanú literárnovednú/umenovednú subdisciplínu arcitextuálna tematológia, ako aj v rámci projektu uskutočnené, inovatívne poňaté interkontinentálne sympózium „Iconization of suffering and its meaning in verbal, artistic and a cultural frame (Intersemiotic, interdisciplinary and intercultural examination)“, publikovanie výskumných výsledkov riešiteľov projektu v monotematických (téme projektu venovaných) databázovaných periodikách, vydanie monografie Mariany Čechovej Ikonizácia pádu a vzostupu (v arcinaratívoch Popoluškinho typu) v najprestížnejšom slovenskom vydavateľstve vedeckej literatúry VEDA a jej recenzovanej vedeckej monografie Andersencia v zahraničnom vydavateľstve.
Kniha č.2  Kniha č.3
Text a foto: Mgr. Nikola Danišová, PhD., FF – Ústav literárnej a umeleckej komunikácie