Kreatívni umelci a cestovný ruch

Katedra cestovného ruchu Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF od roku 2018 realizuje projekt VEGA s názvom Kreatívny cestovný ruch ako nový produkt cestovného ruchu na Slovensku. Za názvom sa skrýva moderná forma kultúrneho cestovného ruchu, pre ktorú je charakteristický rozvoj kreatívneho potenciálu návštevníkov v cestovnom ruchu, a to prostredníctvom aktívnej účasti na rôznych kreatívnych kurzoch i aktivitách, ktoré sú typické pre danú destináciu, ktorú navštívia. Kreatívna dovolenka má v praxi podobu zážitkového pobytu, pričom hlavný zážitok je založený na poznávaní nehmotných prvkov kultúrneho dedičstva, na učení sa novej zručnosti, spoznaní a pochopení postupu ako niečo kreatívne vytvoriť (obraz, sochu, predmet, jedlo atď.). Typickým príkladom je dovolenka na vidieku, kde v rámci pobytu absolvuje návštevník okrem typických rekreačných aktivít napr. kurz výroby keramiky v keramickej dielni, kurz šitia krivou ihlou, kurz fotografovania a pod., vždy pod dohľadom skúseného miestneho umelca či remeselníka. S kreatívnymi aktivitami v rámci cestovného ruchu sa môžeme stretnúť aj v pamäťových inštitúciách, ako sú múzeá, galérie, či v kultúrnych a osvetových centrách. Prínosom rozvoja kreatívneho cestovného ruchu je synergický efekt plynúci zo sieťovania aktérov sektoru kultúry so sektorom cestovného ruchu a budovanie dlhodobých partnerstiev.
workshop FSS
Na základe doterajších výsledkov výskumu môžeme konštatovať, že Slovensko má obrovský a zatiaľ takmer nevyužitý potenciál pre rozvoj kreatívneho cestovného ruchu. Prebiehajúca koronakríza zasiahla rovnako intenzívne obidva sektory, ktoré zo dňa na deň stratili svojich návštevníkov a prognózy vývoja pandémie vo svete naznačujú, že ich návrat bude pomalý. Aj preto sa riešiteľský kolektív projektu podujal v danej situácii pomôcť a na pôde FSŠ UKF zorganizoval odborný workshop zameraný na prezentáciu modelu kreatívneho cestovného ruchu a sieťovanie kreatívnych umelcov i remeselníkov s aktérmi cestovného ruchu. Cieľovou skupinou boli samotní remeselníci a kreatívni umelci na jednej strane a aktéri cestovného ruchu na druhej strane. Pozvaní boli aj zástupcovia regionálnej samosprávy a ústredných štátnych orgánov za oblasť kultúry a cestovného ruchu. Na podujatí sa zúčastnili aj zástupcovia ÚĽUV, Trnavského samosprávneho kraja, mesta Nitra a oblastných organizácií cestovného ruchu pôsobiacich v Nitrianskom kraji.
workshop FSS2  workshop FSS3
V rámci workshopu riešitelia projektu vysvetlili prítomným vzájomné vzťahy a súvislosti medzi kultúrnym a kreatívnym priemyslom i cestovným ruchom, predstavili výskumný projekt, jeho ciele a výsledky. Následne sa program sústredil na praktické aspekty zapojenia remeselníkov a kreatívnych umelcov do cestovného ruchu a možnosti využitia digitálneho marketingu na zviditeľnenie ich ponuky smerom k aktérom cestovného ruchu aj smerom ku konečným spotrebiteľom. Záver worskhopu bol venovaný samotnému networkingu a spoločnému identifikovaniu silných a slabých stránok, príležitostí a hrozieb pre rozvoj kreatívneho cestovného ruchu na Slovensku z pohľadu samotných aktérov.
Účastníci workshopu na konci podujatia prejavili úprimnú vďaku za možnosť zúčastniť sa ho a dozvedieť sa o nových možnostiach uplatnenia, ktoré práve v súčasnej dobe tak veľmi potrebujú.
Spolupráca medzi zúčastnenými aktérmi je už v ich rukách. Aktuálne máme od niektorých remeselníkov spätnú väzbu, že na základe informácií, ktoré sa dozvedeli na workshope, kontaktovali oblastné organizácie cestovného ruchu s cieľom nadviazať spoluprácu a aj oblastné organizácie začali rozmýšľať nad diverzifikáciou svojich doterajších destinačných produktov a zostavovať prvé kreatívne ladené programy i balíky služieb v destináciách, ktoré spravujú. Veríme, že týmto workshopom sa nám podarilo naštartovať záujem odbornej verejnosti o kreatívny cestovný ruch a zasiať semienko, z ktorého raz vyrastie silný strom v podobe etablovania Slovenska na medzinárodnom trhu kreatívneho cestovného ruchu.
workshop FSS4
Text: PhDr. Zuzana Palenčíková, PhD. – zástupca vedúceho riešiteľa projektu, vedúca Katedry cestovného ruchu FSŠ
Foto: Ing. Norbert Beták, PhD., PaedDr. et RNDr. Ján Veselovský, PhD., PhDr. Zuzana Palenčíková, PhD.