Projekt prispieva k zvýšeniu kvality života seniorov prostredníctvom prehlbovania vedomostí, zručností a kompetencií

Dňa 14. januára 2015 sa uskutočnila záverečná verejná prezentácia výstupov projektu „Zvyšovanie kvality ďalšieho vzdelávania seniorov na Univerzite tretieho veku pri UKF v Nitre“.

Význam, ciele projektu a ich splnenie
Koordinátorka projektu doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD., v úvode stretnutia predstavila význam projektu, jeho ciele a ich splnenie. Za strategický cieľ si tvorcovia projektu určili prispieť k zvýšeniu kvality života seniorov prostredníctvom naplnenia ich potreby rozširovania a prehlbovania vedomostí, zručností a kompetencií s dôrazom na skvalitnenie vzdelávania, inovácie už existujúcich vzdelávacích programov na Univerzite tretieho veku pri UKF v Nitre a poskytnutie nových vzdelávacích programov podporujúcich aktívne starnutie prostredníctvom ďalšieho vzdelávania.
V závere svojho vystúpenia doc. Verešová zosumarizovala merateľné výstupy projektu, za ktoré označila: 7 inovovaných vzdelávacích programov, k nim napísaných 5 učebných textov (k 2 boli učebné texty zaobstarané); 2 novovytvorené vzdelávacie programy a k nim vytvorené 2 učebné texty; nový systém hodnotenia kvality (implementácia vytvorených dotazníkov a hárkov do 9 vzdelávacích programov); publikácia „Indikátory kvality ďalšieho vzdelávania“; dátový súbor hodnotenia kvality v inovovaných a novovytvorených vzdelávacích programoch; výstupná analytická publikácia pilotného overenia kvality inovovaných a novovytvorených VP a systému kvality ďalšieho vzdelávania na U3V „Zvyšovanie kvality ďalšieho vzdelávania seniorov na univerzite tretieho veku“.

Inovované vzdelávacie programy
Inovované vzdelávacie programy na Univerzite tretieho veku pri UKF v Nitre podrobnejšie predstavila koordinátorka projektu č. 2 PhDr. Dana Malá, PhD. Sú nimi Dejiny výtvarného umenia a výtvarná tvorba, Ľudové remeslá, Digitálna fotografia a kamera, Informačné technológie, Psychológia tretieho veku, Anglický jazyk pre začiatočníkov a Anglický jazyk pre mierne pokročilých. Ich výučba prebieha v 5 semestroch v 7 vzdelávacích blokoch, pričom každý vzdelávací blok je dotovaný 3 vyučovacími hodinami, spravidla v priestoroch gestorujúceho pracoviska, ktoré má potrebné priestorové a materiálne vybavenie a za podpory vydaných učebných textov.

Nové vzdelávacie programy
S témou Nové vzdelávacie programy: zdravotno-sociálne aspekty života seniorov vystúpila garantka projektu PhDr. Miroslava Líšková, PhD. Na tomto novom vzdelávacom programe sa podieľali aj Katedra ošetrovateľstva, Katedra sociálnej práce a sociálnych vied a Ústav romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva.
Lektor ďalšieho vzdelávania doc. RNDr. Ján Tirpák, CSc., predstavil ďalší nový vzdelávací program s názvom Drahé kamene a drahé kovy, ktorého garantkou je doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD.

Systém kvality ďalšieho vzdelávania na U3V
V ďalšej časti stretnutia koordinátorka projektu doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD., prítomným predstavila systém kvality ďalšieho vzdelávania seniorov a nástroje jeho monitoringu.
O vyhodnotení pilotného overenia systému kvality ďalšieho vzdelávania na U3V informoval odborný pracovník projektu PhDr. Michal Čerešník, PhD. Priblížil trianguláciu pohľadov a hodnotení 7 indikátorov kvality z pohľadu účastníkov vzdelávania a z pohľadu lektorov ďalšieho vzdelávania.

V závere stretnutia doc. Verešová vyzvala na ďalšie aktivity smerujúce k šíreniu výstupov projektu, deklarovala udržateľnosť všetkých vzdelávacích programov U3V na báze ich ponuky pre seniorov a poďakovala všetkým riešiteľom, ktorí sa na projekte „Zvyšovanie kvality ďalšieho vzdelávania seniorov na Univerzite tretieho veku pri UKF v Nitre“ podieľali.

Podrobnejšie informácie o projekte uverejníme v univerzitnom časopise Náš čas.
  • Fotogaléria (pripravujeme)