Súťaž Komenský a my pozná víťazov

Tento rok si pripomíname 350. výročie úmrtia Jána Amosa Komenského. Pri tejto príležitosti a v rámci Týždňa vedy a techniky na UKF sa 11. novembra 2020 prostredníctvom online priestoru UKF uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien žiakom a študentom základných a stredných škôl, ktorí sa zapojili už do 17. ročníka výtvarno-literárnej súťaže KOMENSKÝ A MY.
Katedra pedagogiky PF UKF v Nitre pod záštitou dekana PF UKF doc. PaedDr. Gábora Pintesa, PhD., v spolupráci so Základnou školou J. A. Komenského v Brandýse nad Orlicí a Pedagogickým Múzeom J. A. Komenského v Prahe na motívy Komenského diela Orbis pictus v 21. storočí vyhlásila 17. ročník výtvarno-literárnej súťaže Komenský a my s témami – pre výtvarnú časť: MOSTY a pre literárnu časť: DETSKÉ HRY VČERA A DNES (zamyslenie) a V AKOM SVETE SI PRAJEM ŽIŤ (esej, úvaha).
Komensky a my2
Tohoročná účasť žiakov a študentov bola ovplyvnená pandemickou situáciou prvej vlny, a tak sa do súťaže zapojilo 95 žiakov z celého Slovenska. Porota v zložení prof. PhDr. G. Petrová, CSc., doc. PaedDr. D. Kollárová, PhD., PaedDr. A. Pavličková, PhD., PhDr. H. Zelená, PhD., a PaedDr. T. Turzák, PhD., ocenila 18 žiakov a 2 pedagógov (cena rektora UKF a cena NSK).
V rámci organizácie programu kooperovali študenti študijného programu pedagogika a vychovávateľstvo. Podujatie je podporované i rektorátom UKF v Nitre a Nitrianskym samosprávnym krajom.
V závere podujatia bol vyhlásený už 18. ročník súťaže Komenský a my s veľmi podnetnými témami ako Agrikultúra – človek a príroda, Škola/neškola alebo čo mi dala a vzala dištančná výučba (zamyslenie) a Čo podľa Vás znamená byť slobodný (esej, úvaha).
Komensky a my
Text a foto: PaedDr. Alexandra Pavličková, PhD., PF – Katedra pedagogiky