Navždy nás opustil profesor Ivan Sulík

Prof. PaedDr. Ivan Sulík, CSc., nás navždy opustil 14. januára 2021. Na literárneho vedca a historika si môžete zaspomínať v utorok 19. januára po 13.00 h aj vďaka vysielaniu Rádia Regina.
Dlhoročné pôsobenie na našej univerzite
Profesor Ivan Sulík sa narodil 29. januára 1943 v Topoľčanoch. Zmaturoval na Jedenásťročnej strednej škole v Bánovciach nad Bebravou. Jeho spojenie s našou alma mater začalo v rokoch 1964 – 1968, keď študoval kombináciu slovenčina – ruština na vtedajšej Pedagogickej fakulte v Nitre, a od roku 1969 pôsobil ako odborný pracovník v Kabinete literárnej komunikácie (dnešný Ústav literárnej a umeleckej komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre).
IvanSulikMladsia
V rokoch 1973 – 1977 bol interným vedeckým ašpirantom v Literárnovednom ústave SAV v Bratislave a v rokoch 1977 – 1978 redaktorom vydavateľstva Smena. V roku 1979 nastúpil ako vedecký pracovník do Ústavu umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie v Bratislave, kde zotrval deväť rokov. Následne sa vrátil do Nitry a pokračoval v práci na pôvodnom pracovisku v Ústave literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF. Zakladal Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte UKF a stal sa jej prvým vedúcim. Túto funkciu zastával desať rokov.
Aktívny publicista, literárny kritik aj historik
V rámci pracovného života sa venoval hodnoteniu diel, a to najmä autorov povojnového obdobia. Zameral sa aj na literatúru 60. – 80. rokov. Bol aktívnym publicistom, literárnym kritikom a historikom. Svoje texty publikoval najmä v časopisoch Romboid, Slovenské pohľady, Zlatý máj, Literárnom týždenníku, Literárnom mesačníku a ďalších periodikách. Výber z jeho časopiseckej a vedeckej tvorby vyšiel v zborníkoch a knihách Nenáhodné istoty, Kapitoly o súčasnej próze, Súradnice novej prózy, Literárne konfrontácie, Literárnokritické reflexie a ďalšie.
Napísal monografiu Vývinová problematika populárnej prózy a je spoluautorom publikácie Dejiny slovenskej literatúry z roku 1984 – napísal kapitolu o vývoji slovenskej prózy po roku 1945. Zostavil viacero antológií zo súčasnej slovenskej prózy: Soľ zeme, Kroky času a i., prispel tiež do zborníkov O interpretácii umeleckého textu.
IvanSulik
Česť jeho pamiatke!