Vedecká konferencia s témou Preklad v čase

V dňoch 10. a 11. februára 2021 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína filozofa v Nitre bude konať už 9. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov s tohtoročným názvom Tradícia a inovácia v translatologickom výskume IX: Preklad v čase, už tradične organizovaná Katedrou translatológie. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu bude konferencia usporiadaná online.
Tradícia jej organizovania bola založená v Nitre v roku 2010. Predstavuje už niekoľko rokov významný priestor na prezentáciu výskumu účastníkov z rôznych oblastí ich vedeckého translatologického záujmu, ako aj na výmenu informácií a networking medzi mladými vedeckými pracovníkmi na medzinárodnej úrovni.
V rámci tohtoročnej ústrednej témy Preklad v čase, ktorá reflektuje časový rámec vývoja v oblasti translatológie, sa zameriame na témy naprieč celým translatologickým spektrom – od didaktiky prekladu (a tlmočenia) cez dejiny a kritiku prekladu, odborný preklad a terminológiu až po (už tradične nitriansky) audiovizuálny preklad – a ich priebeh v čase.
Je pre nás veľkým potešením, že v úvode konferencie budeme môcť privítať hlavnú rečníčku Agnieszku Szarkowsku z Varšavskej univerzity, ktorá sa nám prihovorí na tému Becoming an AVT researcher – what I wish I’d known when I started a podelí sa o svoje postrehy a skúsenosti s rozvíjaním výskumu v oblasti audiovizuálneho prekladu.
Program konferencie bude rozdelený do dvoch dní, pričom sa v ňom predstavia účastníci s príspevkami podľa tematického zamerania v piatich sekciách, a to: umelecká sekcia, sekcia tlmočenia a strojového prekladu a audiovizuálna sekcia prvý deň a sekcia dejín prekladu a sekcia odborného prekladu druhý deň. Po každej sekcii bude vytvorený priestor pre odbornú diskusiu.
Záujemcovia o divácku účasť sa ešte stále môžu na konferenciu zaregistrovať prostredníctvom registračného formulára. V rámci sprievodného programu máme prichystaný aj kvíz prostredníctvom platformy kahoot.it.
Potrebné informácie nájdete v manuáli.
Ďalšie informácie nájdete na stránke katedry, ako aj na Facebookovej stránke.
Tešíme sa na vašu účasť.
Text: Mgr. Jana Boltižiar, Mgr. Mária Koscelníková, Mgr. Matej Martinkovič

Uverejnené: 9. 2. 2021