Prvý ročník Zimnej školy filozofie výchovy

V týždni od 1. do 5. februára 2021 sa konala online Zimná škola filozofie výchovy, ktorej organizátorom bola popri Českej kresťanskej akadémii, Teologickej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach, Vyššej odbornej škole JABOK aj Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v zastúpení Katedry náboženských štúdií. Podujatia, ktorého cieľom bolo viesť dialóg o aktuálnych otázkach výchovy a vzdelávania, sa zúčastnilo celkovo 69 študentov a akademikov, z toho 37 z Česka a 32 zo Slovenska.
Každý deň bola prednesená jedna prednáška, sprevádzaná prácou s filozofickým textom, po ktorej nasledovala hodinová diskusia. Každý z prednášajúcich bol z iného univerzitného pracoviska. O cnosti studiositas ako pozornosti v túžbe poznať pravdu u Tomáša Akvinského hovorila v pondelok doc. Andrea Blaščíková, PhD., z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V utorok doc. Aleš Prázný, Ph.D., z Univerzity Pardubice predstavil Lea Straussa v kontexte vzdelávania a kultúry. Ing. Mária Spišiaková, PhD., z Trnavskej univerzity v stredu prehovorila o zle a zmysle pýtania sa na jeho zdôvodnenie. Vo štvrtok bola doc. Miriam Prokešovou, Ph.D., z Univerzity v Ostrave predstavená filozofická reflexia dieťaťa a detstva. V piatok tohtoročnú Zimnú školu filozofie výchovy ukončila PhDr. Zuzana Svobodová, Ph.D., z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach prednáškou o hľadaní múdrosti v kontexte diela Aurelia Augustína.
Účastníci vo svojich reakciách po ukončení podujatia pozitívne hodnotili predovšetkým zaujímavé témy prednášok a otvorenú atmosféru, pri ktorej bolo možné v živých diskusiách spoločne hľadať odpovede na otázky týkajúce sa samotnej podstaty života človeka.
Prvý ročník Zimnej školy filozofie výchovy bol venovaný pamiatke profesora Radima Palouša a profesorky Jaroslavy Peškovej, ktorí spoluzakladali doktorandské štúdium filozofie ako filozofie výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Absolventi a študenti tohto odboru boli aj medzi účastníkmi a organizátormi.
zimna skola filozofie
Text a foto: PhDr. Zuzana Svobodová, Ph.D., a doc. Andrea Blaščíková, PhD.

Uverejnené: 17. 2. 2021