Vedecká rada schválila Štatút Rady kvality UKF

Vedecká rada UKF v Nitre schválila na svojom zasadnutí 18. marca 2021 Štatút Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre a taktiež návrh na personálne zloženie tejto rady. Ide o prvý dokument v oblasti vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre, ktorý je vytvorený v súlade so Zákonom č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a v súlade so Štandardmi pre vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo vychádzajúcimi zo Štandardov a usmernení na zabezpečovanie kvality v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania (ESG 2015).
Rada pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre (Rada kvality UKF) a jej komisie predstavujú kľúčovú štruktúru formalizovanej politiky na zabezpečovanie kvality UKF. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je, okrem iných, posudzovať žiadosti o akreditáciu, alebo zmenu študijných programov v odboroch a stupňoch, v ktorých má UKF oprávnenie uskutočňovať študijné programy a udeľovať jeho absolventom zodpovedajúci akademický titul. Rada kvality má 13 členov a je konštituovaná tak, aby v nej pôsobili okrem rektora a predsedu akademického senátu univerzity zástupcovia fakúlt z radov profesorov a docentov. Zastúpenie majú tiež študenti. Stále komisie pre prírodné vedy, spoločenské vedy a zdravotníctvo, humanitné vedy a pedagogické vedy a učiteľstvo, ktoré Rada kvality UKF zriaďuje, sú tvorené profesormi a docentmi, študentmi a zástupcami externých zainteresovaných strán.
Schválenie predpisu Vedeckou radou odštartovalo na UKF proces zosúlaďovania vnútorného systému kvality UKF so štandardmi Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.
Text: prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. – prorektorka pre vzdelávanie
Ilustračná fotografia v perexe: pixabay.com

Uverejnené: 23. marca 2021