Naša univerzita má dvoch nových profesorov

Na Slovensku pribudlo 27 nových profesoriek a profesorov vysokých škôl, ktorých 29. apríla 2021 vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Aj UKF má medzi nimi zástupkyňu a zástupcu. V odbore cudzie jazyky a kultúry získala titul profesorky Eva Stranovská, pôsobiaca na Katedre germanistiky Filozofickej fakulty. Za profesora v dobore sociálna práca bol vymenovaný Michal Kozubík, zamestnanec Katedry sociálnej práce a sociálnych vied Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva.
vymenovanie profesor Kozubik  vymenovanie prof Kozubik  vymenovanie Stranovska
Prezidentka vo svojom príhovore uviedla, aká dôležitá je úloha profesorov. „Vašou úlohou je vychovávať absolventov, ktorí dokážu vytvárať intelektuálne, kultúrne a duchovné hodnoty a dokážu pôsobiť na ľudí tak, aby boli schopní prijímať hodnotové rozhodnutia na vysokej intelektuálnej a kultúrnej úrovni. Aj vývoj na Slovensku ukázal, aké je to dôležité pre zdravý vývoj spoločnosti.“
Zároveň zdôraznila, že od spoločenských vied a od predstaviteľov očakávame, že sa budú podieľať na tvorbe verejných politík a pri identifikácii najväčších civilizačných výziev. „Veľmi potrebujeme, aby ste sa kvalifikovane zamýšľali nad alternatívami spoločenského vývoja i nad tým, ako je možné vyriešiť najzávažnejšie konflikty a protirečenia, ktoré nás ohrozujú. Naša spoločnosť potrebuje, aby ste aktívne vstupovali do verejného diskurzu vo vážnych sporoch a vo verejnej diskusii ukázali, ako veľmi sa skutočné vedecké poznanie odlišuje od hlučného ignoranstva.“
vymenovanie prof Stranovska  stranovska vymenovanie
Novým profesorom gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalšej práci.
Spracovala: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Fotografia v perexe: prezident.sk
Fotografie v texte: Kancelária prezidenta SR, archív Michala Kozubíka a Evy Stranovskej

Uverejnené: 30. apríla 2021