EDUCA XVI: Edukácia kľúčom k úspechu

Katedra pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre bola usporiadateľom XVI. vedeckej konferencie doktorandov s medzinárodnou účasťou EDUCA XVI: Edukácia kľúčom k úspechu, ktorá sa uskutočnila online 29. apríla 2021 prostredníctvom univerzitného videokonferenčného systému. V aktuálnej situácii sa podarilo vytvoriť priestor pre diskusiu o súčasných trendoch a problematike výchovy a vzdelávania v kontexte teórie, praxe a výskumu.
V nadväznosti na tradíciu prevzal záštitu nad konferenciou dekan Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD. Z pozície školiteľov doktorandov Katedry pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre podporili uskutočnenie vedeckej konferencie a priebeh rokovaní v sekciách vedeckí garanti konferencie.
Súčasťou programu vedeckej konferencie bolo plenárne vystúpenie Dr. h. c. prof. PhDr. Beaty Kosovej, CSc., z Katedry elementárnej a predškolskej pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Plenárne vystúpenie s názvom Medzinárodné trendy v doktorandskom štúdiu zahŕňalo aktuálne teoretické a výskumné zistenia, ktoré boli zaujímavé a prínosné pre účastníkov konferencie.
educa
Dominantnou časťou programu bolo rokovanie prihlásených účastníkov v tematicky zostavených sekciách. V priebehu vedeckej konferencie sa uskutočnilo rokovanie v štyroch sekciách, ktoré boli odborne vedené vedeckými garantmi konferencie a každá sekcia obsahovala sedem aktívnych výstupov študentov. Program konferencie ponúkal široké spektrum tém, ktoré predstavili doktorandi slovenských aj českých univerzít. Zúčastnilo sa jej dvadsaťdva doktorandov zo Slovenskej republiky a šesť doktorandov z Českej republiky. Aktívne výstupy študentov boli zamerané na didaktické aspekty edukácie, výchovu a vzdelávanie detí predškolského a mladšieho školského veku, dospelých a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Priebeh rokovaní bol technicky aj obsahovo úspešný, obohatený diskusiou a aktívnymi výstupmi doktorandov, ktorí predstavili vlastnú problematiku vedeckovýskumného záujmu počas doktorandského štúdia.
Realizácia XVI. vedeckej konferencie doktorandov s medzinárodnou účasťou EDUCA XVI: Edukácia kľúčom k úspechu priniesla množstvo podnetov k rozvoju začínajúceho výskumníka – študenta doktorandského štúdia.
Text: Mgr. Radka Teleková – koordinátorka organizačného výboru konferencie, interná doktorandka KPG PF UKF
Ilustračná fotografia: pixabay.com

Uverejnené: 3. mája 2021