Matematické prechádzky v médiách

V rokoch 2017 – 2020 bola Katedra matematiky FPVaI UKF v Nitre riešiteľom projektu MoMaTrE Mobile Math Trails in Europe pod vedením doc. PaedDr. Soni Čeretkovej, PhD., ktorého cieľom bolo priniesť do európskych škôl matematické prechádzky s podporou systému MathCityMap.
Po skončení medzinárodného projektu sme v práci s učiteľmi a matematickými prechádzkami pokračovali v rámci národného projektu KEGA Spolupráca ako prostriedok profesionálneho rozvoja učiteľov matematiky a od septembra 2023 pracujeme znova v medzinárodnom kolektíve v rámci projektu MATRIX Math Trails with an Inclusive Perspective on Students Experiences. Tím, ktorý sa venuje matematických prechádzkam, sa úspešne rozrastá. Na KM FPVaI UKF v Nitre sa im v súčasnosti venujú Veronika Bočková, Michal Fojtík, Silvia Haringová, Janka Medová a Katarína Laššová, ale odborné skúsenosti čerpáme aj od iných kolegov.
FPVaI MP 01w            FPVaI MP 02w            FPVaI MP 03w
Počas posledných rokov sa matematické prechádzky stali súčasťou prípravy budúcich učiteľov matematiky pre všetky stupne, vyškolili sme viac ako 750 učiteľov matematiky z praxe, prechádzky s našou asistenciou realizovali na viac ako 20 slovenských školách a pripravili sme workshopy pre budúcich učiteľov a učiteľov z praxe aj v zahraničí. V roku 2023 sa o našu aktivitu začala zaujímať širšia verejnosť aj médiá. Našu prácu s matematickými prechádzkami a MathCityMap systémom sme prezentovali nasledovne:
  • Denník MY Nitra – SME
    Matematické prechádzky sa začiatkom kalendárneho roka, 20. januára 2023 objavili v okresných nitrianskych novinách. Čitatelia sa mohli dozvedieť, o čom sú matematické prechádzky, čo je ich cieľom, kto sa môže do nich zapojiť a taktiež o tom, aký matematický úkon robí niektorým žiakom problémy. Rozhovor bol uskutočnení s doktorandkou Silviou Haringovou.
  • Vedecká kaviareň
    V Univerzitnom tvorivom ateliéri v priestoroch Študentského domova Nitra UKF sa dňa 28. februára 2023 stretli študenti univerzity, aby si vypočuli inšpiratívne príbehy svojich spolužiakov. Počas večera odzneli prezentácie o matematických prechádzkach, úspešných výskumoch v oblasti molekulárnej biológie na univerzite UKF a dôležitosti dobrovoľníctva pre ďalší rozvoj študenta. Matematické prechádzky prezentovala Silvia Haringová.
  • Vedecký podcast
    Vedecko-popularizačný portál VEDA NA DOSAH ponúka množstvo noviniek, informácií a zábavy zo sveta vedy a techniky. Na jednom mieste môžete objaviť všetko o vede, výskume, podujatiach a iných zaujímavých aktivitách, ktoré sa dejú v tejto oblasti na Slovensku. O matematických prechádzkach porozprávali dňa 10. mája 2023 v podcaste portálu VEDA NA DOSAH Janka Medová a Silvia Haringová z Fakulty prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
  • Relácia Reflex na Markíze
    Relácia Reflex je denný magazín zostavený z príbehov, ktorých hlavnými hrdinami sú občania Slovenska. Je zostavený zo silných ľudských príbehov plných emócií, investigatívnych reportáží, zaujímavostí a šoubizu. Každý deň so sebou nesie nové témy, inú atmosféru, odlišnú náladu. Súčasťou tejto relácie boli dňa 30. júna 2023 Veronika Bočková so svojimi žiakmi, Janka Medová aj Silvia Haringová.
  • Časopis Quark
    Časopis Quark je magazín o vede a technike pre všetkých zvedavých, ktorý aj zložité veci rozpráva zrozumiteľným jazykom. Každý mesiac prináša 56 strán najnovších informácií o vede, výskume, objavoch a novej technike na Slovensku i vo svete. O matematických prechádzkach sa dňa 7. augusta 2023 na štyroch stranách písalo práve v tomto vedeckom časopise. Na položené otázky odpovedali Janka Medová a Silvia Haringová.
  • Jesenná škola o vyučovaní matematiky
    Jesennú školu každoročne organizuje Zuzana a Peter Bero, ktorí už viac ako dvadsať rokov ponúkajú učiteľom a žiakom základných škôl a osemročných gymnázií učebnice a pracovné zošity z matematiky. Pozvanú prednášku mala možnosť prezentovať tento rok aj Silvia Haringová. Viac než 100 učiteľom z praxe dňa 29. septembra 2023 predstavila projekt Matematické prechádzky.
  • Webinár Matematické prechádzky 2
    Druhý webinár k matematickým prechádzkam sa uskutočnil dňa 8. novembra 2023 prostredníctvom platformy Facebook. O túto udalosť prejavilo záujem približne 300 ľudí. Účastníci sa okrem základných informácií dozvedeli, ako matematické prechádzky realizovať i vytvárať. Dostali užitočné rady k tvorbe prechádzok a taktiež boli informovaní o prínose projektu Matrix. Webinár viedli Silvia Haringová, Veronika Bočková a Janka Medová.
  • Nočná pyramída – Rádio Slovensko
    Nočná pyramída je relácia Slovenského rozhlasu, vysielaná na okruhu Rádia Slovensko. Nočný program Rádia Slovensko ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Moderátori Rádia Slovensko do štúdia pozývajú populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy. Pozvanie do nočnej pyramídy prijala Janka Medová, ktorá dňa 20. novembra 2023 porozprávala o svojom profesijnom i osobnom živote a predstavila aj matematické prechádzky.

Vďaka záujmu širokej verejnosti a médií sa matematické prechádzky dostávajú do stále väčšieho povedomia ľudí a ich využívanie na hodinách matematiky začína byť vítanou aktivitou naprieč školami po celom Slovensku.

Text a foto: Mgr. Silvia Haringová, doc. PaedDr. Janka Medova, PhD., FPVaI – Katedra matematiky

Uverejnené: 11. decembra 2023