Návšteva poslanca EP Ivana Štefanca na FSVaZ

Dňa 4. mája 2015 sa vďaka organizačnému úsiliu Oddelenia práva Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF v Nitre konala prednáška na tému „Vplyv gréckej a ukrajinskej situácie na Európsku úniu“. Prednášajúcim bol poslanec Európskeho parlamentu Ing. Ivan Štefanec, MBA, PhD., ktorý Slovenskú republiku v Európskom parlamente zastupuje ako člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a angažuje sa najmä v kontaktných skupinách pre južnú Áziu, Ukrajinu a krajiny východného partnerstva.
Na úvod vystúpil prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý privítal vzácneho hosťa, ako aj kolegov a študentov. Pán poslanec Ivan Štefanec začal svoju prednášku krátkym úvodom o svojej činnosti v Európskom parlamente. Nosnou témou prednášky bola vážne sa vyvíjajúca situácia v Grécku ako členskej krajine Európskej únie a vojensko-politická situácia na Ukrajine. Síce majú tieto dve krajiny odlišný problém, negatívne dôsledky sa však týkajú nielen Európskej únie, ale v niektorých oblastiach aj celého sveta. Ide o veľmi ostro sledovanú tému nielen v médiách, medzi odborníkmi, ale aj medzi verejnosťou. Európska únia však vyvíja aktivity na zmiernenie negatívnych vplyvov a vyriešenie týchto problémov. Okrem týchto tém pán poslanec hovoril aj o nedostatočnom záujme slovenských občanov o dianie v Európskej únii, ako aj o nízkej účasti na európskych voľbách. Zavedenie e-volieb (elektronických volieb), väčšiu osvetu a mediálnu prezentáciu činnosti europoslancov považuje za jednu z účinných stratégií riešenia tohto problému. Na konci svojej prednášky prišiel pán poslanec s ponukou návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu pre troch študentov, ktorí položia najzaujímavejšiu otázku. Študenti sa tejto príležitosti chopili a pýtali sa napríklad na vplyv Ameriky a jej spolupráce s Európou, možnosti väčšej hospodárskej spolupráce s východnými krajinami, či ako zvýšiť záujem mladých ľudí o dianie v Európskej únii. Traja najšikovnejší už teraz v máji zažijú Európsky parlament na vlastnej koži.