Rytiersky kríž Rady Maďarska doc. A. Sándorovej

Dňa 20. augusta 2015 udelil prezident Maďarska János Ádler štyrom osobnostiam – Erzsébet Pogány, Zsuzsa Szvorák, János Luky, Anna Sándorová – najvyššie štátne vyznamenanie za mimoriadne zásluhy v rozvoji maďarského kultúrneho, vedeckého i verejného života. Doc. PhDr. Anne Sándorovej, PhD., pracovníčke Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy, odovzdala veľvyslankyňa Maďarska na Slovensku Eva Czimbalmosné Molnár Rytiersky kríž Rady Maďarska.
Doc. PhDr. Anna Sándorová, PhD., sa narodila v Dolných Štitároch v blízkosti Nitry.
V rokoch 1974 – 1985 pôsobila na Gymnáziu v Nitre a od roku 1990 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre (resp. jej predchodcovi). Na Filozofickej fakulte Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti úspešne ukončila svoje doktorandské štúdium v roku 2000 a v roku 2005 sa úspešne habilitovala. V rokoch 2001 – 2014 pôsobila ako riaditeľka Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy. Na fakulte i na univerzite zastávala i zastáva viaceré významné funkcie – je predsedníčkou AS FSŠ UKF v Nitre, predsedníčkou odborovej komisie, členka Vedeckej rady UKF i FSŠ UKF v Nitre, členka Verejného zboru Maďarskej akadémie vied, členka komisie KEGA MŠ SR.
Jej vedecký výskum je zameraný na dialektológiu, sociolingvistiku, translatológiu, onomastiku a vyučovanie materinského jazyka. Jej výskumné zameranie dokumentujú viaceré domáce i zahraničné projekty a výstupy z ich riešení. Pedagogická činnosť bezprostredne nadväzuje na vedeckovýskumné zameranie. Ako hosťujúci pedagóg absolvovala viaceré pozvané prednáškové pobyty v zahraničí, napríklad v Maďarsku či Fínsku.
Rovnako možno vyzdvihnúť aj ďalšie oblasti jej vedecko-výskumnej činnosti: organizáciu vedeckých podujatí, aktívnu účasť na sympóziách i konferenciách, popularizáciu vedeckých poznatkov, bohatú publikačnú činnosť. Za svoje zásluhy získala viaceré významné ocenenia: Plaketa a cena Bálinta Csűryho (udelená v roku 1993 Jazykovednou spoločnosťou Maďarskej akadémie vied), Cena rektora UKF za publikačné aktivity (2008), Cena Jánosa Aranya za významnú vedeckovýskumnú činnosť (udelená v roku 2011 Maďarskou akadémiou vied v roku 2011 v Budapešti), Cena Čestný občan obce Kolíňany (2013).
Aj keď ide o skromné bilancovanie zo života doc. PhDr. A. Sándorovej, PhD., tento malý vstup dokazuje, že jej pôsobenie na univerzite a fakulte je prínosom pre celú alma mater.
Pani docentke srdečne blahoželáme a prajeme jej do ďalších rokov veľa zdravia i úspechov v osobnom i v pracovnom živote.