Ako sme oslávili blížiace sa narodeniny Ľ. Štúra

Ľudovít Štúr oslávi 28. októbra 2015 dvojsté narodeniny (narodil sa v roku 1815 v Zay-Uhrovci). Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre, vďaka finančnej podpore Mesta Nitry a na základe spolupráce s Krajskou knižnicou Karola Kmeťka i Jazykovým odborom Matice slovenskej, si pripomenul osobnosť  Ľudovíta Štúra – Stredoeurópana (politika, básnika, filozofa, jazykovedca) hneď niekoľkokrát v septembri i októbri 2015.
Dňa 17. septembra 2015 sa v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre uskutočnila odborná prednáška o živote, tvorbe, osobnosti Ľudovíta Štúra a o jeho posolstve pre súčasných stredoškolákov, ktorú viedla Dr. Irena Lehocká.
Dňa 22. septembra 2015 sa v nitrianskej Synagóge uskutočnila vernisáž s názvom Ľudovít Štúr – Stredoeurópan, ktorú pripravila Dr. Irena Lehocká s Dr. Jánom Gallikom, súčasťou ktorej bolo premietanie originálneho videodokumetnu (jeho autorom je absolvent Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre Mgr. Erik Knotek). Videodokument je symbiózou rôznych pohľadov na osobnosť Ľudovíta Štúra – spája aspekty historické a moderné, presahujúce do popkultúry. V rovnakom duchu sa nesú fotografie Erika Knoteka, ktoré tvoria základ výstavy. Môžete vidieť koláže z Modry či Uhrovca, ale aj moderne koncipované fotografie, na ktorých sa ako Ľudovít Štúr predstavil herec Miloš Kusenda. Rôznorodosť pohľadov dopĺňajú kresby žiakov zo ZŠ Cabajská v Nitre na tému Ľudovít Štúr a originálny obraz nitrianskej maliarky Sone Bellerovej. Výstava Ľudovít Štúr – Stredoeurópan potrvá v nitrianskej Synagóge do 21. októbra 2015.
Dňa 6. októbra 2015 sa v nitrianskej Synagóge uskutočnilo literárno-umelecké pásmo Ľudovít Štúr – Stredoeurópan, ktoré nadviazalo na predchádzajúcu vernisáž venovanú tejto významnej osobnosti. Umelecké a didakticko-náučné pásmo hudobne sprevádzali Adam Svitač (umelecká gitara) a Michal Mikuláš (kontrabas), moderovania sa opäť ujal Dr. Ján Gallik z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr. Úvodné slová, v ktorých bola vyzdvihnutá všestranná osobnosť Ľudovíta Štúra a jeho prínos pre rozvoj moderného slovenského národa s vlastným jazykom, predniesli tajomníčka koordinačného výboru Roka Ľudovíta Štúra 2015 PhDr. Oľga Škorecová, PhD., a prodekan Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre RNDr. Ladislav Szekeres, PhD.
Pásmo sa skladalo z niekoľkých rôznorodých, no nadväzujúcich častí, o ktorých sa bližšie dočítate v najbližšom vydaní Nášho času.