Vedecká show ukázala krásu vedy

Energia ako hlavná ekonomická hnacia sila sveta, a borany – zlúčeniny bóru a vodíka s obrovským vedeckým potenciálom – to boli hlavné témy dvoch vedeckých show, ktoré sa 13. októbra 2015 konali na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Určené boli stredoškolskej i vysokoškolskej mládeži, odbornej i širokej verejnosti. Na cestu plnú objavov, doplnenú o množstvo zaujímavých pokusov, sa mohli vydať spolu s britským chemikom Michaelom Londesboroughom, ktorý má vynikajúci dar reči a neúnavnú chuť vysvetľovať prírodné zákony. V oboch svojich show predviedol experimenty vysvetľujúce zákony fyziky a chémie takým spôsobom, že určite mnohí z prítomných študentov – laikov – zatúžili po bielom plášti.
Michael Londesborough žije od roku 2002 žije v Čechách a v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie Akadémie vied ČR. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.
Obidve show zorganizovalo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v rámci projektu PopVaT - Popularizácia vedy a techniky na Slovensku, v spolupráci s našou univerzitou.