Ocenenia pracovníkov a študentov Filozofickej fakulty

V ostatnom čase zaznamenala Filozofická fakulta viaceré významné ocenenia svojich pracovníkov i študentov. Literárny fond ocenil Prémiou za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2014 Prof. PaedDr. Ľubomíra Kralčáka, PhD. z Katedry slovenského jazyka za dielo Pôvod hlaholiky a Konštantínov kód. Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a Literárny fond udelil Tvorivú prémiu za audiovizuálnu teóriu a kritiku doc. Mgr. Jurajovi Malíčkovi, PhD. z Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie za knihu Naše filmové storočie.
Ocenenie Sekcie pre vedeckú a odbornú literatúru Literárneho fondu za najlepšie práce Študentskej vedeckej konferencie v akademickom roku 2014/2015 v podobe prémií získali: Bc. Marek Druga z Katedry histórie za prácu Stredoveké kostoly v Rákoši, v Turčianskom Jasene a v Žehre (školiteľ doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD.); Bc. Katarína Šedíková z Katedry romanistiky za prácu Ženská postava v poviedkach Lucie Etxebarríovej a Uršuly Kovalyk (školiteľka PhDr. Petra Pappová, PhD.); a Bc. Veronika Fraňová z Katedry translatológie za prácu Titulkovanie pre nepočujúcich v slovenskom kontexte (školiteľka Mgr. Emília Perez, PhD.).
Naši študenti sa zapojili so svojimi originálnymi prácami, ktoré sú tematicky venované problematike násilia, xenofóbie, rasizmu, netolerancie a ďalších nehumánnych prejavov v slovenskom i medzinárodnom kontexte, aj do celoštátnej súťaže o Cenu Daniela Tupého. Komisia pre udeľovanie ceny sa po dôkladnom vyhodnotení rozhodla odovzdať cenu za 2. miesto v spoločensko-vednej a humanitnej sekcii Bc. Veronike Dziakovej z Katedry histórie za prácu Kolektívna vina Nemcov zo Starej Lesnej a Malduru.
Tieto celoslovenské ocenenia inštitúcií, ktoré podporujú vznik nových diel z oblasti slovenskej kultúry a vedy, vystihujú dlhodobé zámery fakulty podporovať vedeckú činnosť svojich pracovníkov i poslucháčov. Oceneným prajeme mnoho ďalších tvorivých nápadov a úspechov.