V Galérii na schodoch vystavuje Jozef Sušienka

Október 2015 bol pre Galériu na schodoch Katedry kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre výnimočný. Okrem toho, že sa v tomto mesiaci konali dve vernisáže zaujímavých výstav, podarilo sa galériu obohatiť o možnosť vystavovať drobné diela sochárstva, keramiky, šperkov a iných umeleckých predmetov. Prvým vystavujúcim je akademický sochár a keramikár Jozef Sušienka z Hlohovca, ktorého plastiky, keramiky a obrazy si môžete pozrieť ešte do 27. novembra 2015.
Vernisáž výstavy sa uskutočnila 21. októbra 2015 podvečer v priestoroch galérie a program hudobným vystúpením spríjemnili študentky Romana Líšková a Nikoleta Valíková.
Tvorba Jozefa Sušienku je charakteristická postupnou redukciou tvarov až na základné a jednoduché tvary a ich plynutie. Aktuálne vystavované pastely tematicky zachytávajú mesto, v ktorom autor od detstva žije – Hlohovec alebo Fraštak a jeho okolie. Vo svojom výtvarnom programe hlása návrat k jednoduchosti, ktorá asociuje prirodzený a harmonický vzťah k prírode. Tá sa mu v jeho umeleckom programe stáva východiskom a istotou. Inšpirácia a v určitých ohľadoch aj determinácia prírodou sa nesie celou jeho umeleckou tvorbou. Pre umelecký prejav Jozefa Sušienku je charakteristický širší prírodný kontext a odkaz jeho diel. Využívaním špecifických umeleckých prostriedkov a jedinečnosťou tvorby zastáva Jozef Sušienka nezastupiteľné miesto v slovenskom výtvarnom umení.
Autor článku: Mgr. Veronika Kudlačáková, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Bc. Katarína Fridrichová