O tajomstvách v literatúre

Literárna sekcia Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre zorganizovala v dňoch 9. až 11. novembra deviaty ročník vedecko-popularizačného podujatia pre študentov, ktorého cieľom je kreatívne a pútavo priblížiť súčasný literárno-vedný výskum. Témou projektu v roku 2015 boli tajomstvá v literatúre a počas troch dní sme mali možnosť zúčastniť sa deviatich prezentácií. V pondelok to boli prednášky Ivana Čipkára o fantastických svetoch Neila Gaimana a Dagmar Blight o tajomných psích postavách v literárnych dielach.
V utorok sme videli vystúpenia Veroniky Briatkovej o diele H. G. Wellsa, Miroslavy Klečkovej o literárnej dystópii a workshop Márie Kiššovej o poviedke Muriel Sparkovej, ktorý nadväzoval na filmovú projekciu známeho britského hororu The Innocents.
V stredu predstavili svoje náhľady na žáner detektívky Jana Waldnerová a Emília Perez. Podujatie ukončil pútavý literárny kvíz pre študentov, ktorý pripravila doktorandka Katedry anglistiky a amerikanistiky Natália Čechová. Na trojdňovom podujatí aj v tomto ročníku aktívne participovali viacerí študenti a študentky Filozofickej fakulty.
Záujem študentov o podujatie organizátorov opäť presvedčil, že je veľmi dôležité približovať odborný literárno-vedný diskurz študentom, ktorí s akademickým prístupom k umeleckému textu spravidla iba začínajú. Podujatie tak každoročne prináša zaujímavé impulzy, aktuálne témy a poukazuje na zmysel odbornej reflexie recepcie literatúry a umenia.
Autorky článku: Mária Kiššová a Simona Klimková, Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UKF v Nitre
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová