Aj informatiky je možné sa dotknúť

Roadshow Moderný učiteľ je jednou z príležitostí, kde je možné sa inšpirovať množstvom námetov ako urobiť výchovno-vzdelávací systém iným, kvalitnejším a lepším. Počas 11. ročníka tohto podujatia malo 400 učiteľov v Poprade, Košiciach, Martine, Žiari nad Hronom, Bratislave a v Nitre možnosť vidieť inšpiratívne prednášky o novej roli učiteľa, globálnom vzdelávaní, mentoringu, nespojitom písme, odbúravaní školskej byrokracie formou elektronizácie, o spôsobe vyučovania informatiky, či už s tabletom, počítačom, alebo bez neho, ako aj o potrebe budovania čitateľskej gramotnosti nielen u žiakov. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre bola jednou z partnerských škôl podujatia. Jedným z rečníkov na tohtoročnej Roadshow bol aj Martin Cápay z Katedry informatiky FPV UKF s prednáškou Aj Informatiky je možné sa dotknúť!
Aktivity, ktoré prezentoval, boli navrhnuté a realizované formou zážitkového učenia sa bez priameho použitia počítača, len s použitím relatívne jednoduchých pomôcok. Jeho snahou bolo ukázať, ako môže vizualizácia, bez zbytočných technických detailov, pomôcť k pochopeniu základných počítačových konceptov. Vzdelávacie aktivity mali zároveň prispieť k motivácii žiakov aktívne a samostatne si vytvárať vedomosti, klásť otázky a zaujímať sa o podstatu vecí okolo seba. Cieľom bolo predviesť, že formou konštruktivistických hier, pohybových aktivít a manipuláciou s predmetmi sa dajú urobiť prvé kroky do počítačovej vedy.
Prednáška bola o zážitkových metódach, a tak si časť publika mohla na vlastnej koži niektoré aktivity vyskúšať priamo v prednáškovej sále.
Viac sa o Roadshow Moderný učiteľ dočítate v Našom čase č. 5/2015.
Autor článku: Mgr. Martin Cápay, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Fotografie: Katedra informatiky FPV