Úspešná premiéra Študentského divadla VYDI

Tvorcovia Študentského divadla VYDI pri UKF v Nitre dňa 25. novembra 2015 uviedli premiéru autorskej inscenácie O zlatej rybičke v réžii Dominiky Gerhátovej (umeleckým menom Geri Gerhátová). Študentka druhého ročníka bakalárskeho štúdia Katedry kulturológie FF UKF je nádejná, mladá spisovateľka, autorka viacerých detektívok a románov, ktoré stihla vydať už aj knižne ako napr.: Madam (2014), Sme tu! (2013), Keep smiling (2013), Vodník (2013), Osud (2013), Fox River (2010), Biely reťazec (2010).
Aj keď by sa z názvu najnovšieho divadelného diela mohlo zdať, že išlo o známu rozprávku, v skutočnosti išlo o fiktívnu autorskú veselohru. Inscenačný tím sa zaoberal problematikou hľadania lásky, prenasledovaním inakosti a nebezpečenstvom, ktoré prinášalo splnenie našich tajných prianí. Študentskí tvorcovia okrem iného hľadali odpovede na rôzne otázky, týkajúce sa lásky. V bulletine autorskej inscenácie sa zamýšľali napríklad aj nad tým: „...Čo by sa stalo, ak by sme zrazu chytili na udicu zlatú rybičku? Želali by sme si moc, peniaze, prestíž, krásny život plný prepychu alebo len lásku, po ktorej túži každý z nás? (...) A nemôže byť vyplnenie našich tajných prianí tým najhorším, čo sa nám môže stať?“
Inscenácia O zlatej rybičke bola venovaná pamiatke predčasne zosnulého študenta Jána Zifcsaka (1994 – 2015), ktorý sa, žiaľ, premiéry nedočkal. Oficiálnej premiére tohto autorského diela predchádzala i verejná generálka dňa 17. novembra 2015 v Univerzitnom tvorivom ateliéri FF, ako aj uvedenie inscenácie na 3. ročníku festivalu Drama Queer v Bratislave dňa 22. novembra 2015, kde sa predstavili viaceré profesionálne divadelné súbory zo Slovenska i Českej republiky.
Najbližšiu reprízu vydarenej autorskej inscenácie môžu diváci uvidieť dňa 8. decembra 2015 o 20.00 h v Univerzitnom tvorivom ateliéri FF.
Scenár, réžia: Geri Gerhátová
Pomocná réžia: Marcela Králiková
Dramaturgia: Marcela Králiková, Lucia Valková
Výber hudby: Geri Gerhátová a kol.
Inšpícia: Mária Mačeková
Svetlo, zvuk: Andrej Rekšák, Jozef Puškár
Hrajú: Milan Hrbek, Gabriela Kaňová, Viktória Obšajsníková, Ondrej Hamada, Michaela Kancianová, Vladimír Roháč, Jakub Mlej
Autor článku: Mgr. Marcela Králiková