Celoslovenská spevácka súťaž BlueNote 2015

O tom, že žánre nonartificiálnej hudby stoja k našej mládeži najbližšie, sme sa mohli presvedčiť aj na 2. ročníku BlueNote – celoslovenskej speváckej súťaže budúcich učiteľov, ktorá sa konala 2. decembra 2015 v Univerzitnom tvorivom ateliéri. Súťaž bola jednokolová a interpretovali sa tri žánre – jazz, muzikál a pop-rock, pričom v tomto roku bolo možné zvoliť si namiesto jazzovej piesne šansón. Dvadsaťdva prihlásených študentiek a študentov z Prešovskej univerzity v Prešove, Univerzity Komenského v Bratislave, Katolíckej univerzity v Ružomberku a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre podalo skvelé spevácke výkony, ktoré by mohli smelo konkurovať profesionálnym spevákom.
Neľahkej úlohy porotcov sa tentoraz zhostili Ľudmila Trenklerová, Peter Ďurovec a Jaroslav Hruška. Trenklerová ako herečka účinkovala v Radošínskom naivnom divadle, Slovenskom národnom divadle a Divadla Andreja Bagara v Nitre. Natočila niekoľko filmových a televíznych úloh. Spievala hlavné postavy v muzikáloch Rebelové, Adam Šangala, Divotvorný hrniec a iné. Desať rokov spievala s The Continental Singers a The Hope Gospel Choir and Band. Peter Ďurovec po ukončení štúdia na VŠMU pôsobil ako sólista v Štátnej opere Banská Bystrica. Tu stvárnil množstvo postáv svetového operného repertoáru. Okrem operných stvárnil aj operetné a muzikálové postavy ako člen zboru v divadle St. Pölten v Rakúsku. Momentálne sa venuje koncertnej činnosti. Je jedným zo zakladajúcich členov formácie LA GIOIA. Jaroslav Hruška je pedagógom kompozície, hudobný dramaturg slovenského rozhlasu, ale aj skladateľ, aranžér, klavirista, spevák, dirigent a zvukový režisér, ktorý sa okrem vážnej hudby venuje aj hudbe nonartificiálnej. Momentálne je pedagógom na Súkromnom Konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch.
Tretiu cenu súťaže získala Veronika Šebeňová, študentka odboru učiteľstva hudobno-dramatického umenia na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, ktorá presvedčila porotcov ojedinelou farbou hlasu a úprimným prejavom. Druhá cena patrila študentke Damiáne Juráškovej z Prešovskej univerzity v Prešove. Interpretácia všetkých troch žánrov v podaní tejto študentky boli emotívne a čisté či už v prejave, frázovaní, intonácii alebo dynamike piesní.
Porotu najviac presvedčila študentka Veronika Dudová Polomská z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Premyslená dramaturgia a herecké stvárnenie jednotlivých piesní boli podporené aj šikovnou asistenciou korepetítora Michala Kentoša.
Úprimná vďaka v mene organizátorov súťaže patrí Únii žien Slovenska za vecné ceny pre výhercov, Jaroslavovi Reichelovi za grafický návrh plagátu a diplomov, Ondrejovi Vydarenému a jeho asistentovi Tomášovi Záreckému za bezchybnú zvukovú réžiu a akademickému sochárovi Ľubomírovi Berešovi vyhotovenie hlavnej ceny BlueNote. Veríme, že táto súťaž sa aj budúci rok bude tešiť podobnému záujmu a ešte väčšej podpore tejto jedinečnej platformy, ktorá slúži konfrontácii výnimočných speváckych talentov našich univerzít.
2015 pf bluenote1  2015 pf bluenote2  2015 pf bluenote3
Autor článku: Mgr. Iveta Štrbák Pandiová, PhD.
Editor článku: Mgr: Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Erik Michálek