Výzvy a trendy práce s mládežou

Približne 60 účastníkov z celého Slovenska, prevažne terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníkov rôznych združení tretieho sektora, zaoberajúcich sa zväčša prácou s mládežou, sa stretlo na konferencii s názvom Práca s mládežou - výzvy a trendy. Konala sa 3. mája 2016 v priestoroch Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre pod spoločnou organizátorskou taktovkou občianskeho združenia Mládež ulice a Katedry sociálnej práce a sociálnych vied.
Z konferencie vyplynulo viacero záverov, ako napríklad potreba zvýšiť povedomie verejnosti o dobrovoľníctve a dobrovoľníckych organizáciách, vedieť nastaviť mieru profesionalizácie dobrovoľníctva a osobitne venovať priestor dobrovoľníctvu v skupine seniorov, zachytiť staršieho človeka pri prechode z práce do dôchodku pre dobrovoľníctvo. Organizácie tretieho sektora poukazovali na obmedzenia, ktoré ich prácu limitujú, pričom identifikovali najmä oblasti ako: prevencia na prvom mieste (pred kuratívou a represiou), stabilná a dlhodobá podpora zo strany štátu a grantových organizácií, spolupráca organizácií, nie konkurenčný boj a spolupráca so školami na získanie odborného a materiálneho zastrešenia.
Priestor sa vytvoril aj pre akademické pole, a to najmä v oblasti skúmania a tvorby štúdií, ktoré sa zaoberajú výsledkami, resp. užitočnosťou využívania arteterapie pri eliminácii a prevencii rizikového správania. Zástupcovia inštitúcií z praxe sami avizovali posilnenie dôrazu na vedecko-výskumnú činnosť v oblasti metód práce s mládežou. Osobitnou témou sa stalo posilňovanie neformálneho vzdelávania mládeže ako alternatívy pre udržanie sa na trhu práce aj bez vysokoškolského vzdelania.
Počas konferencie zaznelo v oboch sekciách niekoľko príkladov dobrej praxe a vytvoril sa priestor na sieťovanie mimovládnych organizácií.
Autori článku: doc. PhDr. Martina Hrozenská, PhD., Mgr. Zuzanna Mališková, PhD.
Autor fotografií: Mgr. art. Martin Havran
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová