Štartuje dobrovoľnícky projekt digitalizácie kultúrneho dedičstva

Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre sa v zastúpení Mgr. Jany Ambrózovej, PhD. stala odborným garantom mimoriadneho projektu s dôležitým cieľom - na dobrovoľníckej báze digitalizovať najväčšiu zbierku slovenských ľudových piesní z konca 19. storočia (v 7-zväzkovej doplnenej reedícii L. Galka zo 70-tych rokoch 20. storočia), Slovenské spevy. Autorom myšlienky a portálu, na ktorom budú piesne v premyslenej, modernej forme zverejnené, je aforista a publicista Tomáš Ulej.
V prvej fáze projektu sa majú na internete zverejniť všetky ľudové piesne Slovenska. "Vďaka neúnavnej práci zberateľov máme záznamy o desiatkach tisíc pôvodných ľudových piesní, ktoré sa stovky rokov spievali na našom území. Väčšina z nich sa však poneviera v zaprášených knižniciach alebo archívoch, kde ich už nikto nemôže objaviť. Chceme toto bohatstvo dostať na internet, aby opäť slúžilo všetkým," hovorí Ulej.
Ku každej piesni by mali byť k dispozícii noty, text, nahrávka a množstvo údajov, ktoré k nim zberatelia pridali - informácie o tom, kde vznikla, kedy, alebo pri akej príležitosti ju ľudia spievali a taktiež odkazy na podobné a príbuzné piesne. "Vznikne tak najrozsiahlejšia online databáza našej ľudovej hudby, voľne dostupná každému," dodáva Ulej.
Ak nás informovala Jana Ambrózová, zatiaľ sa prihlásilo 117 dobrovoľníkov a v súčasnosti je zdigitalizovaných 1200 piesní. Pracovný tím aktuálne pracuje na systéme ako organizovať ich rýchle nahadzovanie na web.
Projekt je pokračovaním zakladateľovho digitalizátorského projektu Zlatý fond denníka SME, ktorý vznikol v roku 2006. Jeho odbornou garantkou je Jana Ambrózová z Katedry etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Autori projektu sa pri zhromažďovaní údajov spoliehajú na pomoc dobrovoľníkov. "Nechceme od ľudí peniaze, chceme niečo viac - vytvorili sme systém, v ktorom môže každý priložiť ruku k dielu. Stačí ísť na našu špeciálnu stránku www.ludoslovensky.sk/vyzva, kde sú všetky potrebné informácie, ako nám ľudia môžu pomôcť," povedal, pričom zdôraznil, že v prvej fáze projektu hľadajú ľudí, ktorí ovládajú noty.
V súčasnosti je možné v doteraz pridaných piesňach vyhľadávať, prezerať podľa regiónov a miest, kde boli zaznamenané, alebo podľa tém a kľúčových slov. Ku každej piesni si možno okrem nôt vypočuť nahrávku jej melódie.
Prvou zo zbierok ľudovej hudby, ktoré sa projekt rozhodol digitalizovať, je zbierka Slovenské spevy, ktorá vznikla koncom 19. storočia, v čase intenzívnej maďarizácie a ako spoločné dielo desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí navštevovali obce, zbierali a do nôt prepisovali piesne, ktoré si ľudia spievali.
Ranná fáza stránky ludoslovensky.sk vznikla už v roku 2012, keď Ulej na internete zverejnil najskôr 12.000 slovenských prísloví a porekadiel a tiež najrozsiahlejšiu zbierku slovenských nadávok. Teraz chce projekt rozšíriť o všetky prejavy hudobného folklóru a urobiť z neho celonárodnú celoslovenskú iniciatívu.
Do projektu sa môžete zapojiť aj vy, ak máte aspoň základné znalosti hudobnej notácie! Viac sa dozviete tu: VÝZVA alebo tu: BLOG. Ako bude taký zápis piesne vyzerať? Pozrite sa. Celý projekt zastrešuje portál ĽUDO SLOVENSKÝ.
Zdroje: TASR, http://www.ketnoffukf.sk
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová