Univerzitná knižnica oslávila marec – mesiac knihy

Počas minulého týždňa sa Univerzitná knižnica UKF v Nitre zapojila do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorého mottom bolo „Knižnice pre všetkých“. Uvedené podujatie vyhlasuje Slovenská asociácia knižníc od roku 1999 ako podporu Marca – mesiaca knihy. Univerzitná knižnica UKF v Nitre sa tento rok rozhodla pripraviť nielen tradičnú aktivitu „Kniha ako dar“, ktorej cieľom bolo podarovať prečítanú knihu ostatným, ale zorganizovala také podujatia, aby bola počas celého týždňa naozaj knižnicou pre všetkých. V spolupráci s Katedrou hudby PF UKF, Katedrou pedagogiky PF UKF, Katedrou manažmentu kultúry a turizmu FF UKF a Katedrou politológie a euroázijských štúdií FF UKF pripravila zaujímavý program pre všetky vekové kategórie.
Snahou bolo pritiahnuť do knižnice budúcich aj súčasných čitateľov kníh, propagovať čítanie kníh u detí materských škôl a nácvik čítania textu s porozumením u žiakov 1. stupňa základnej školy. Študenti Katedry hudby pod vedením doc. PhDr. Heleny Čertíkovej pripravili dramatizáciu rozprávok o Osmijankovi. Ako správne čítať a precítiť čítaný text s prvkami dramatiky, žiakov hravou formou naučili doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD. a PaedDr. Renáta Polakovičová, PhD. z Katedry pedagogiky. Pre študentov a pedagógov, ale aj širokú verejnosť, bol určený nasledovný program: prednáška PhDr. Mariána Žabenského, PhD. o knihe Bojnice: krajina – človek – kultúra a pútavé rozprávanie prof.  PhDr. Svetozára Krna, CSc. o nezabudnuteľných zážitkoch z cestovania po svete, ktoré sa stávajú podkladmi pre jeho nové cestopisy.
Pre vedecko-pedagogických pracovníkov univerzity a doktorandov pripravili Mgr. Eugen Trajtel a Ing. Peter Kružlík prednášku k problematike evidencie publikačnej činnosti.
Podujatia Univerzitnej knižnice sa stretli u všetkých zúčastnených s pozitívnym ohlasom.
Autor textu: doc. PaedDr. Viera Tomková, PhD., riaditeľka UK UKF v Nitre
Autor fotografií: Lubo Balko