Najlepší atléti roka 2021 sú z UKF

Vyhlasovanie ankety Atlét roka 2021 sa konalo 4. novembra v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton. Podujatie moderovala dvojica Milan Zimnýkoval alias Junior a Stanislav Štepán, o hudobnú vložku sa postarala acapella skupina For you. Fanúšikovia atletiky mohli live stream z oceňovania sledovať na facebooku Slovenského atletického zväzu. Aj z pohľadu našej univerzity sa bolo na čo pozerať – zo šiestich kategórií zvíťazili študenti a absolventi UKF až v piatich.
Emma prelomila deväťročné kraľovanie mužov
Emmu Zapletalovú asi netreba špeciálne predstavovať. Študentka učiteľstva telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry si za zisk titulu majsterky Európy do 23 rokov v behu na 400 m cez prekážky, za úspešný debut na OH v Tokiu, kde skončila na 15. mieste, štarty na prestížnych mítingoch Diamantovej ligy a niekoľkonásobné zlepšenia slovenských rekordov vyslúžila titul Atlétky roka 2021 v kategórii dospelých aj mládeže.
Ako prezradila, čakala, že sa o víťazovi bude rozhodovať medzi ňou, Jánom Volkom a Matejom Tóthom. Keďže ide o veľké mená atletiky, triumf ju veľmi potešil. „Hoci sú pre mňa vždy najdôležitejšie výsledky na dráhe, ocenenie Atlét roka 2021 si veľmi vážim. Je to pekná bodka za celou úspešnou sezónou.“
Zapletalova Emma Atlet roka 2021 foto Jan Luky 660x400
Foto: atletika.sk, Ján Luky
Cenný je aj fakt, že Emma je len štvrtou ženou na atletickom tróne a kraľovanie mužov prerušila po deviatich rokoch. Všetky úspechy navyše dokázala popri plnohodnotnom štúdiu na univerzite, aj keď je to pre 24-hodinovú atlétku, ako ju tréner nazýva, často náročné. „Na atletiku nemyslím od rána do večera, ale prispôsobujem jej od rána do večera všetko, čo treba, aby som mohla byť ešte lepšia, ako som.“
Viktória priniesla nový vietor
Prekvapením roka 2021 sa stala študentka prvého ročníka v odbore šport a rekreácia Viktória Forster. Ocenenie získala vďaka výbornému 6. miestu v behu na 100 m na XVIII. juniorských Majstrovstvách sveta v Nairobi, kde sa do finále prebojovala aj na prekážkovej stovke, no po kolízii ju diskvalifikovali. Navyše, v uplynulej sezóne štyrikrát zlepšila juniorský národný rekord v behu na 100 m, slovenský juniorský rekord utvorila aj na 100 m prekážok a najlepšie slovenské juniorské rekordy histórie zlepšila v behu na 60 yardov a 150 m.
Atlet roka Viktoria Forster
Zverenkyňa Kataríny Adlerovej, bývalej absolventky UKF, sa najviac teší z výsledku na majstrovstvách sveta. „V uplynulej sezóne som zabehla postupne až päť slovenských juniorských rekordov, no najviac si cením asi ten vo finále na 100 m na juniorských MS, vďaka ktorému som skončila šiesta.
Najčastejšie skloňované mená večera
Peter Žňava, bývalý absolvent Pedagogickej fakulty UKF, obhájil minuloročné víťazstvo v kategórii Tréner roka dospelých, no tentokrát pridal víťazstvo aj v kategórii Tréner mládeže. Kouč Emmy Zapletalovej si navyše za svoj trénerský prínos do atletiky odniesol aj ocenenie od Európskej atletiky.
„Tešilo ma aj minuloročné víťazstvo, ale z tohtoročného mám ešte väčšiu radosť, keďže v hlavnej kategórii zvíťazila aj Emma. Samozrejme, tento úspech nie je len o nás dvoch. Teším sa, aký výborný realizačný tím sme si vybudovali. Sezóna bola skvelá: až na malé zaváhania nám vyšlo všetko, čo sme si naplánovali. Všetko do seba zapadlo, ako malo,“ prezradil jeden z najviac oceňovaných laureátov večera.
Atlet roka trener Peter Znava  Atlet roka acrhiv Martin Illes
Niekoľkokrát sa na pódiu objavil aj bývalý absolvent Filozofickej fakulty UKF, olympijský víťaz z Ria de Janeiro, Matej Tóth. Okrem toho, že sa v hlavnej kategórii Atlét roka umiestnil na treťom mieste sa tiež oficiálne rozlúčil s kariérou a bol uvedený do atletickej Siene slávy. Ako najúspešnejší atlét v histórii Slovenska si vyslúžil a užil najväčší potlesk.
Matej zastáva od novembra funkciu riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Na slávnostnom odovzdávaní cien prezradil, čo mu na kariére profesionálneho športovca bude chýbať najviac. „Čo som pochopil po pár dňoch v novej funkcii, tak športovec, aj keď sa to možno nezdá, je pánom svojho času. Samozrejme, v spolupráci s trénerom a realizačným tímom, ale on si naplánuje kalendár, sústredenia, preteky. Potom prídete do bežného života, keď zrazu už toho nie ste takým pánom, musíte pracovať so všetkým, čo príde, a neviete, aký ten deň bude, neviete, čo všetko vás čaká.“
Atlet roka Mato toth
My veríme, že všetkých ocenených čaká najmä výborná nasledujúca sezóna. Ak by ste si o Emminej ceste od jej atletických začiatkov až po súčasnosť chceli prečítať viac, na rozhovor s ňou sa môžete tešiť v nasledujúcom vydaní univerzitného časopisu Náš čas.
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: atletika.sk, archív Martina Illéša