UKF v Nitre ako účastník Európskeho fóra cestovného ruchu

V Bratislave sa dňa 11. októbra 2016 uskutočnilo najvýznamnejšie európske podujatie v oblasti cestovného ruchu Európske fórum cestovného ruchu, usporadúvané príslušnou predsedníckou krajinou Rady Európskej únie a Európskou komisiou, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia našej univerzity. Už tradične sa organizuje od roku 2002 a zameriava sa na diskusiu ku kľúčovým témam konkurencieschopnosti a udržateľného rastu v odvetví cestovného ruchu v Európe. Na podujatie boli pozvaní zástupcovia členských a kandidátskych krajín Európskej únie, Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Svetovej organizácie cestovného ruchu, OECD, európskych a medzinárodných organizácií, asociácií a profesijných združení cestovného ruchu.
Tematicky sa fórum sústredilo sa na najnovšie trendy a výzvy v oblasti cestovného ruchu, pričom sa zameralo na tri prioritné oblasti: priaznivé podnikateľské prostredie pre konkurencieschopnosť odvetvia cestovného ruchu Európskej únie  – zdaňovanie; zdieľaná ekonomika v odvetví cestovného ruchu; digitalizácia odvetvia cestovného ruchu v Európskej únie.
Konkurencieschopnosť, rast priaznivého podnikateľského prostredia a pracovné miesta vidí Európska komisia ako prvenstvo odvetvia cestovného ruchu. Práve v oblasti podpory cestovného ruchu a konkurencieschopnosti má štyri hlavné priority – zlepšenie podnikateľského prostredia a zatraktívnenie investícií, podpora nových modelov vývoja cestovného ruchu, podpora zručností a propagácia Európy ako destinácie v tretích krajinách. Eurokomisárka Bieńkowska zdôraznila, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na summite EÚ – Čína vyhlásil rok 2018 za rok cestovného ruchu medzi Európskou úniou a Čínou. Eurokomisárka to uviedla ako výbornú príležitosť propagovať Európu z pohľadu turistickej destinácie. Z tohto dôvodu sa komisia chystá spolupracovať s členskými štátmi, regiónmi a priemyslom v príprave spomínanej iniciatívy s cieľom motivovať čínskych turistov k návšteve Európy. Pôjde o snahu prepojiť a lepšie využiť cestovný ruch s kultúrnym dedičstvom a kreativitou. V spolupráci Európskej komisie pre cestovný ruch s Radou Európy, UNESCOm, členskými štátmi, regiónmi a priemyslom je potrebné pristúpiť k propagácii medzinárodných kultúrnych trás. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Arpád Érsek taktiež reagoval na výzvu zvýšenia počtu čínskych návštevníkov v európskych krajinách tvrdením: „svet sa zmenšuje a dnes sú nám aj tie najvzdialenejšie destinácie bližšie ako pred pár rokmi. Preto musíme urobiť maximum pre rast kvality a ponuky služieb.“
Po oficiálnom otvorení nasledovala otvorená diskusia reagujúca na spomínané témy s akcentom na konkurencieschopnosť cestovného ruchu v Európskej únii, výšku a reguláciu daní v turistických službách, technológiu a digitalizáciu v tomto sektore ako i fakt bezpečnostnej situácie a migračnej krízy.
Zhrnutie jednotlivých bodov ako i záverečnú reč predniesla Ivana Magátová, generálna riaditeľka sekcie cestovného ruchu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
2016 etc1
2016 etc2
Autor článku a fotografií: PhDr. Katarína Kompasová, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová

Najčítanejšie články