UKF v Nitre udelí dva čestné tituly

V galérii osobností slovenskej, ale aj zahraničnej vedy a kultúry, ktorým Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre udelila čestnú vedeckú hodnosť „doctor honoris causa“, sa od 2. marca 2017 budeme stretať aj s menami významného filozofa prof. Abrahima Habibullu Khana, Ph.D. z Torontskej univerzity v Kanade a významného pedagogického psychológa Dr.h.c. prof. Zdeňka Helusa, DrSc. – in memoriam z Univerzity Karlovej v Prahe.
Slávnostná inaugurácia, ktorá sa už tradične uskutoční v aule Univerzity Konštantína Filozofa, bude vhodnou príležitosťou na vyzdvihnutie prínosu ocenených osobností do slovenskej a zahraničnej vedy, filozofie a pedagogiky. Na inaugurácii sa zúčastnia významné osobnosti slovenského kultúrneho i spoločenského života.
Abrahim Habibulla Khan je profesor a garant študijného programu na Bohosloveckej fakulte a Torontskej teologickej škole Torontskej univerzity. Pôsobí tiež v univerzitnom Centre pre štúdium náboženstva a je externým zamestnancom Centra pre etiku a Centra pre bioetiku. Jeho pedagogické a výskumné témy zahŕňajú myslenie S. Kierkegaarda, interkultúrne a komparatívne náboženské štúdiá, vzťah vedy a náboženstva, medicíny a náboženstva, náboženstva a medzinárodnej diplomacie a filozofiu náboženstva.
Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre prvýkrát navštívil v roku 2007 a vystúpil na konferencii o S. Kierkegaardovi. Pozvanie inicioval prof. Roman Králik, s ktorým sa zoznámil počas jeho doktorandského štúdia. Ich prvé kontakty viedli k intenzívnejšiemu výskumu S. Kirkegaarda v strednej Európe a k založeniu Stredoeurópskeho výskumného ústavu S. Kirkegaarda na pôde Katedry všeobecnej a aplikovanej etiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa mu rozhodla udeliť čestný titul doctor honoris causa za vedecké, akademické a pedagogické kvality, ako aj za osobný prínos pre rozvoj výskumu S. Kierkegaarda, jeho šírenie a prehlbovanie v našom akademickom a kultúrnom priestore.
Zdeněk Helus je významná osobnosť českej pedagogickej psychológie a predstaviteľ vzdelávacej politiky. Špecializoval sa na pedagogickú a sociálnu psychológiu, pedagogiku a špeciálnu pedagogiku. Patrí k popredným predstaviteľom koncepcie tzv. osobnostne orientovaného prístupu k dieťaťu a mládeži s odozvou v súčasnej pedagogickej teórii i praxi. Bol zakladateľom, expertom a hovorcom Asociácie dekanov pedagogických fakúlt Českej republiky a Slovenskej republiky, bol hlavným autorom Memoranda dekanov pedagogických fakúlt, ktoré na začiatku deväťdesiatych rokov výrazným spôsobom zasiahlo do celospoločenskej diskusie o úlohe učiteľa a nárokoch, ktoré na neho spoločnosť kladie. Dlhodobo spolupracoval s vysokými školami a inštitúciami na Slovensku v rámci Československej akadémie vied a Československej pedagogickej spoločnosti.
Profesor Helus ako významná osobnosť Univerzity Karlovej v širšom medzinárodnom kontexte až do svojej smrti 26. októbra 2016 ovplyvňoval prípravu učiteľov a ďalších pedagogických pracovníkov, s Pedagogickou fakultou UKF v Nitre bol v dlhodobom kontakte a spolupodieľal sa na kreovaní materiálov obsahovej prípravy budúcich učiteľov.
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre udelila už šestnásť čestných titulov doctor honoris causa, prvým oceneným bol kardinál Ján Chryzostom Korec v roku 1998.
Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady Univerzity Konštantína Filozofa, rozšírené o vedecké rady fakúlt, na ktorom bude udelený čestný titul doctor honoris causa, sa uskutoční dňa 2. marca 2017 o 10,00 hod. v Aule Magna Univerzity Konštantína Filozofa (Tr. A. Hlinku 1, Nitra).
2017 drhc spolocny
2017 drhc Khan poster2  2017 drhc Helus poster2