Deň Milana Adamčiaka

Katedra kulturológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre v spolupráci s humanitným klubom Metanoia pri FF UKF pripravili v Nitre 5. apríla 2017 podujatie s názvom Deň milana Adamčiaka. Pestrým a bohato vyskladaným programom si jeho organizátori a účastníci pripomenuli osobnosť významného slovenského, nedávno zosnulého konceptuálneho umelca, autora vizuálnej poézie, muzikológa a skladateľa, o. i. aj v kontexte jeho veľkej retrospektívnej výstavy „Adamčiak, začni!“ v Slovenskej národnej galérii v Bratislave (23. 3. – 4. 6. 2017).
Program Dňa M. A. dopoludnia, na brehu rieky neďaleko ŠD Nitra, otvorili tzv. Zvukové (pre/do)hry, počas ktorých si účastníci mohli vyskúšať niektoré techniky Adamčiakovej tvorby. Pod vedením prof. Júliusa Fujaka, spiritus agens celého dňa, vytvárali zvukové situácie a rituály s využitím predmetov bežnej potreby, ako aj rôznych materiálov z prostredia.
Druhú časť podujatia tvorilo odborné sympózium v rámci cyklu Culturologos s názvom Sondáž Adamčiaka, na ktorom vystúpili so svojimi príspevkami dlhoročný Adamčiakov kolega a súputník doc. MgA. Michal Murin, ArtD. (Katedra Intermédií a digitálnych médií, FVU Akadémia umení, Banská Bystrica), vedúci členovia telesa Cluster Ensemble Mgr. art. Ivan Siller, ArtD. a Mgr. art. František Király (Katedra hudobnej výchovy, PdF Univerzita Komenského, Bratislava), prof. PhDr. Július Fujak, PhD. (Katedra kulturológie FF UKF, Nitra) a Mgr. Ondrej Veselý (Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF, Nitra). Okrem týchto spolupracovníkov Adamčiaka, resp. interpretov jeho hudby sa vedeckého sympózia zúčastnili pedagógovia a študenti rôznych katedier FF, preto neprekvapuje, že ho ukončila podnetná diskusia.
Záverečnou časťou Dňa M. A. bol koncert Adam-či-ako?! Adamčiakovych notácií a grafických partitúr v Univerzitnom tvorivom ateliéri UKF. Hudobníci, členovia prominentných slovenských hudobných zoskupení Cluster Ensemble, Ne:bo:daj, VENI a DDR predniesli vybrané, premietané autorove notačné zápisy. Deň Milana Adamčiaka zakončil krátkometrážny film Muzikológ a tvorca (2008, r. A. Kajnok), ktorý ponúkol ucelenejší pohľad na tohto inšpiratívneho a výnimočného umelca i človeka.
Text: Mgr. Lucia Valková, interná doktorandka Katedry kulturológie FF UKF v Nitre
Foto: Mgr. Jozef Puškár

Najčítanejšie články