UKF v Nitre hostila študentské historické spolky

V dňoch 28. až 30. apríla 2017 hostili Konštantínov historický spolok a Katedra histórie Filozofickej fakulty UKF v Nitre delegátov zo študentských historických spolkov z univerzít z Čiech, Moravy a Slovenska. Išlo už o piaty ročník cyklického podujatia, pričom na pôde slovenskej univerzity sa študenti stretli po druhý raz. Podujatie je priestorom nielen pre utužovanie vzájomných vzťahov a spolupráce, ale aj burzou dobrých nápadov.
Moderátorsky zasadnutie viedol Jakub Havran z nitrianskeho historického spolku. V prvej časti bohatého programu dostali priestor členovia historických spolkov, aby v stručnosti predstavili vlastnú činnosť za posledný kalendárny rok. Poobede delegáti diskutovali o možnostiach užšej medzinárodnej kooperácie v publikačnej činnosti, v organizovaní exkurzií, popularizácii histórie a spolupráci s profesnými historickými spolkami, ako sú napríklad Slovenská historická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a Sdružením historiků Českej republiky (Historický klub 1872). Účastníci tiež rokovali o rôznych problémoch, s ktorými sa boria pri realizácií jednotlivých aktivít. Poobede čakala na študentov komentovaná prehliadka Horného mesta, Nitrianskeho hradu a Diecézneho múzea.
Večerné posedenie v Stredovekej taverne spríjemnila diskutujúcim študentom prednáška predsedu Konštantínovho historického spolku – Bc. Dávida Gregoru. Venoval sa v nej tematike zániku Veľkej Moravy a dôsledkom tejto udalosti v stredoeurópskom priestore. Výklad bol obohatený o ukážky dobového odievania a zbroje. Téma prítomných zaujala, čoho dôkazom bola aj podnetná diskusiu. Večer sa potom niesol v neformálnej rovine.
Druhý deň zasadnutia študentských historických spolkov sa vyprecizovala plánovaná jesenná vedecká konferencia, ktorú usporiada študentský historický spolok Cultura Nostra pri katedrách histórie na Univerzite Komenského v Bratislave. Predbežne sa určilo aj miesto ďalšieho stretnutia spolkov, ktoré by sa malo uskutočniť v letnom semestri budúceho akademického roka na Univerzite v Hradci Králové.
Podujatia tohto typu si vyžadujú nielen personálne, ale aj značné finančné zabezpečenie. Naše poďakovanie preto patrí inštitúciám a organizáciám, vďaka príspevkom ktorých sa nám podarilo stretnutie spolkov zorganizovať a to: Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Filozofickej fakulte UKF v Nitre, Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied, Nitrianskej komunitnej nadácii a Nitrianskemu spolku historikov.
Text: Mgr. Miroslav Palárik, PhD.
Foto: Martin Harmanovský