Na FSVaZ hosťovala prof. Shulamith Kreitler

V dňoch 17. až 21. februára 2016 na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre hosťovala Shulamith Kreitler, profesorka psychológie na Tel-Avivskej univerzite v Izraeli a riaditeľka Psychoonkologického výskumného centra pri Sheba Medicínskom centre v Tel Hashomeri, Izrael. Študentom odboru psychológia a pracovníkom fakulty predstavila svoju vedeckú aj praktickú expertízu v dvoch témach, v ktorých patrí k celosvetovo uznávaným odborníkom.
Dňa 17. februára prednášala na tému psychoonkológie a 18. februára na tému významu (meaning), po ktorom nasledoval workhop. Počas neho sa prítomní oboznámili z originálnou metodikou na posudzovanie významu, ktorej je profesorka Kreitler autorkou.
Prezentácie profesorky Kreitler boli pre účastníkov jedinečné z viacerých perspektív – zažili jedinečnú, vo svete renomovanú vedkyňu a odborníčku, v témach psychoonkológie a významu im autorka prezentovala svoje originálne teoretické modely a metodiky, počuli originálne výskumné zistenia autorky, ale aj jej vlastné skúsenosti v aplikácii vedeckého poznania, najmä v práci s onkologickými pacientmi. To všetko bolo doplnené majstrovským prezentovaním charizmatickou osobnosťou a z odborného podujatia sa stal zážitok pre prítomných. V diskusiách s kolegami v ďalších dňoch pobytu boli pripravené konkrétne námety na spoluprácu v projektoch a štúdiách, kde je know-how profesorky Kreitler aplikovateľné a k čomu vyjadrila svoju podporu a záujem spolupracovať. Potenciálne zaujímavá a významná spolupráca je teda odštartovaná. Zostáva ju už len využiť.

Profesorka Kreitler študovala v Izraeli, Európe (Bern, Švajčiarsko) a USA (Yale) a pôsobila na renomovaných univerzitách v USA (Harvard, Princeton a Yale), Argentíne (Buenos Aires) a v Európe (napr. Bern, Švajčiarsko či Viedenská Univerzita). Publikovala viac ako 200 článkov vo vedeckých časopisoch, 103 kapitol v knihách a 15 monografií.
K hlavným témam, ktorým sa venuje, patria témy kognitívnej psychológie, hlavne riešenie problémov a tvorivosť, ako aj téma medicínskej psychológie, predovšetkým chronické ochorenia a psychoonkológia. K jej najuznávanejším vedeckým príspevkom patrí (spolu s manželom, profesorom Hansom Kreitlerom) teória kognitívnej orientácie, ktorá pomáha pochopiť, predikovať a meniť správanie v rôznych doménach, vrátane interpersonálneho správania, emócií a kognícií. Špeciálnym modelom rozvinutým na základe tejto teórie je kognitívno-orientačný model pohody, ktorý sa zaoberá hlavnými psychologickými faktormi ovplyvňujúcimi stavy zdravia a choroby. Tento inovatívny prístup sa zameriava na skúmanie interakcií tela a mysle a objasňuje dopad psychologických procesov na fyziologické javy vzťahujúce sa k výskytu a priebehu najmä karcinogénnych ochorení.

Autorka článku: prof. PhDr. Eva Sollárová, CSc.
Editorka článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Lubo Balko