Nitrianske univerzitné dni ukončil slávnostný galavečer

Galavečerom Gaudeamus vyvrcholili vo štvrtok 5. mája 2016 v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre tohtoročné Nitrianske univerzitné dni. V umeleckom programe nazvanom Podzoborské šantenie sa pod taktovkou Eleny Zahorákovej a Petra Oravca predstavili folklórne súbory nitrianskych univerzít – FS Ponitran a FS Zobor, a Detský folklórny súbor Borinka.
Vo svojich vystúpeniach s príznačnými názvami Elegantne vrábeľsky, Na priedomí, Z Podzoboria, Podzoborské vinobranie a Aké husle, taký zvuk, aké gajdy, taký hluk, namiešali už tradične ten správny pomer speváckeho i tanečného ľudového umenia, starostlivo vypracovaných krojov, tradícií nášho regiónu a radosti z pohybu.
Programom divákov sprevádzala moderátorská dvojica Lucia Šutková a Erik Michálek.
Bodkou za večerom bola Čaša vína, na ktorú účinkujúcich a hosťov galavečera pozvali rektori Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a primátor mesta Nitry.
Galavečer Gaudeamus bol akousi ochutnávkou v poradí už 40. ročníka medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademická Nitra, ktorý pod organizačným vedením našej univerzity zaplní ulice mesta Nitry ľudovou hudbou v dňoch 4. až 10. júla 2016.
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Lubo Balko